Pan Tealight i Snów Wytrzepywaczka…

„Ostatnia nowość!

Totalny wynalazek.

Piętnaście rąk!!!

Na każda kieszeń. Dla każdego. Nie ocenia, nie tłumaczy, wiecznie milcząca.”

(„Sklepik z Niepotrzebnymi” Chepcher Jones)

img_3378

Z cyklu przeczytane: „Człowiek, który pozostawił po sobie cień” – … tylko cień. Tylko wspomnienie. Tylko obraz wyryty w pamięci, coś mglistego, nieuchwytnego, ale jednak trzeba go znaleźć.

Nasz bohater to inteligentny ćpun. Człowiek po przejściach, który miał już wyjść na prostą, w końcu skorzystać ze swojej inteligencji, ale… coś się stało. Znowu. I sprowadziło go do pozycji uciekiniera. Dlaczego znajomość z przeszłości tak po prześladuje? Dlaczego to wszystko, kazdy kolejny krok przywraca koszmary z dzieciństwa?

Książka wciąga, chociaż masa retrospekcji pozwala się w niej trochę zagubić, przynajmniej na początku. Mamy masę pomysłów, co mogło się stać z bogatym biznesmenem, ale z każdym krokiem one blakną. Bo z każdym krokiem uświadamiamy sobie, że w tej powieści chodzi o coś innego. Kogoś innego, kto zadarł z nie tym światem. Tylko jak walczyć z tymi, którzy posiadają wszystko?

Dobra powieść.

Wciąga, ale i czasem sprawia, że chcecie zrezygnować. Z drugiej strony nie możecie, bo cała ta opowieść zaciera linie definicji, mami i niszczy reguły, sprawia, że thriller zmienia się w sensację, a potem w powieść szpiegowską. Z jednej strony jest w niej wszystko, z drugiej, jakoś nie przytłacza, więc jak najbardziej można!

img_7252

Kattemorder…

No a co, czyż ja nie mówiłam, że u nas jak coś, znaczy wiecie thriller i sensacja, to musi być specyficznie? No musi być.

img_8667-2

Hammershus…

No to plan był taki, by było fancy i ogólnie mówiąc wielce modnie i wybrednie. I nie wyszło.

img_6231

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Pan Tealight i Snów Wytrzepywaczka… została wyłączona

Pan Tealight i Wiatr Z Zagranicy…

„Zwykle…

… a może zawsze wiał skądś? Może wcale nie był lokalny, rodzony na skałach, kołysanych w konarach wyspowych drzewek? Może zawsze był tylko przelotem, przewiewem, może… W końcu pachniał czasem jak orient. Jak słodycze zbyt słodkie, jak palmy, daktyle i kokosy. Jak orchidee i pomarańcze, które mimo brzydkiego kształtu i marnie pomarańczowego koloru, były najsłodsze i najsmaczniejsze.

Najsłoneczniejsze…

Ten wiatr jednak był wybitnie nie stąd. Nie wiedział co ruszać, czym machać i jak podwiewać. Nie miał pojęcia co robić, może i młody był? Może na stażu? Czy praktykach? Nie rozumiał słów, nie pojmował westchnień, całkowicie nie poznawał dróg, ni drzew, nie radził sobie z falami, rzekami, wydmami, a nawet i ze skałami… duł i duł i duł i wydawało mu się, że one się ruszą, a one jak zwykle. Miały to gdzieś…

Gdy Wiatrz Z Zagranicy tchnął w Chatkę Wiedźmy najpierw się od niej odbił, zaskoczony, że coś aż tak mu się sprzeciwia. Spróbował więc raz jeszcze i jeszcze raz… no i potem Chatka miała zwyczajnie dość, więc mu oddała. Próbował z nią walczyć, pchał i szamotał, dorwał się do dachówek, a nawet próbował walczyć z Pajęczarską Skrzynką Na Dobre Listy… ale przegrał. Jednak Chatka, jako byt ze smaczny serduszkiem, znaczy dobrym, postanowiła z nim zwyczajnie porozmawiać najpierw. I dowiedziała się strasznych rzeczy i poznała koszmary i postanowiła, że dobrze mieć własny Wiatr. Wiecie, taki co podmucha w Niekominie, co poszura, co wyczyści, co liście przepchnie do sąsiadów, Dziwnego Psa przepędzi, no wiecie… każdy potrzebuje pieszczocha. A Chatce Wiatr się spodobał tak jakoś.”

(„Sklepik z Niepotrzebnymi” Chepcher Jones)

img_4630

Z cyklu przeczytane: „Dziewczyna z pociągu” – … mówili, że zła. No serio, co komentarz, to że się nie da czytać, że rozczarowuje. A czegoście się spodziewali po czymś, co kurcze od razu ma być filmem?

Cudów?

Bo ja się nie spodziewałam i… nie było tak źle. Ale i dobrze też nie. Oto opowieść o alkoholiczce. Oczywiście pije z jakiegos powodu, a całe jej życie zamyka się wokół domów przy jednej uliczce, przeszłości i pewnej pary – nieznajomej, którą sama wyidealizowała obserwując ją przez okno pociągu. Gdy kobieta znika, nasza bohaterka oczywiście zaczyna śledztwo… i oczywiście, że pijaczce nikt nie wierzy… I tyle. Dużo pociągów, dziwnych spotkań, wiele… niczego.

Pustki.

Powieść to dokładniej historia 3 kobiet. Tej, która straciła, tej, która wygrała i tej, której przeszłość niszczy przyszłość. Pierwsza, to nasza bohaterka, druga, to ta, która jeszcze nie wie, a trzecia… ta, która ginie. Jak to się skończy? Oj przewidywalnie. No bez jaj no! Toż tutaj można było tak fajnie namotać. I ten język, który wkurza, nie wiem czy to tłumaczenie, czy też nadzwyczajna prostota słownictwa autora? Nie wiem i nie ciekawi mnie to, za to wiem jedno, film z tego może wyjść o wiele ciekawszy niż powieść.

img_7253-2

77 miejsce na 98, oczywiście ono Lesø ma mniej… Kopenhaga na 1. Ale to pikuś! Kto by się tam przejmował przestępczością? No kto? Przecież to nic złego, czyż nie? Całkowicie nic złego!!! Szczególnie, gdy w twarz rzucają ci taką wieść. Gdy odbierają ci tytuł najpiękniejszej, gdy złośliwie udają, że im przykro, gdy korona toczy się po schodach, a ty możesz tylko patrzeć… jak inna ją podnosi. Jak głaszcze i wyciera z niej twój własny pot. Jak odziera ją z twojego DNA, na dodatek zmienia kolory kamieni i przeuracza srebro na złoto… Gdy nagle…

Nagle się okazuje, że nie jesteśmy już najcudowniejszym soliskinsoenem!!! Nosz tempora i mores no!!! Jak to nie jesteśmy? Oczywiście, że jesteśmy i Lesø się może zasolić! No bo wiecie, na tamtej wyspie, położonej pomiędzy Danią a Szwecją, ale mocno wyżej od nas, bliżej wszelkiej Północy… Że co, że mieli więcej słońca? No i co z tego kurcze, może mieliśmy problemy z dostawami prądu?

Może…

Bez urazy… widziałam Oną Lesø. Z daleka co prawda, ale ją widziałam. Płaska taka wam powiem, może i intrygujące ma ono położenie, może i solą swa sola nawet nasze karmelki? Może… no przecież każda wyspa ma coś w sobie, ale moja to Wyspa. To cud wszechrzeczy i wszechrzecz cudowności! The best ever!!!

Trzeba to przełknąć i dalej robić swoje. Dmuchać na chmury… wiecie, kurcze dmuchać, powiewać szmatkami, prześcieradłami łopotać. Bo korona musi do nas wrócić. Nawet jesli ta jesień taka dziwna, a spalone, wciąż zielonkawe liście leżą na przygnębionych ścieżkach i tak naprawdę… smutno mi.

img_0137

Ale wiecie co…

Słonko chyba wraca. Coś się ruszyło w niebie, ona szarość odstąpiła i nie umyłam okien, więc wiecie, nie ma na co zwalić. Może ten miesiąc dziwacznej szarugi, dziwacznej bardzo dla tego miejsca, się w końcu skończy. Bo wiecie, nie żebym kurcze marudziła, bo ja tam lubię szarugę, czuję się wtedy zwolniona z nadmiernej roboty… ale jednak do zdjęć potrzebuję słonka.

Tubylcy w końcu spokojnie wychodzą z domków. Serio… sama to w sobie odkryłam ostatnio, że się chowam w sezonie. Wypadam nad wodę, w miejsca gdzie brak Turyścizny i umykam w las, gdzie ona raczej nie chodzi. Jakoś tak. Człowiek nie chce być oceniany, a Turyścizna kocha to robić i traktować nas jak małpki w zoologu. A już ten sezon udowodnił, że pogorszyło się coś w obyciu pozawyspowego wszechświata. Jak dla mnie pierwsze miejsce w bezmyślności otrzymują Niemcy. Za chamstwo, dziwną wyższość i jeżedżenie bez świateł. I serio… to tyle problemu by załączyć jebany migacz? Serio? Rączki pourywało, czy co?

… cisza i spokój. No dobra, jeszcze sprzątanie przedzimowe, ale jednak trzeba. Zwyczajne rzeczy, codzienne sprawy. Orzechy kupione ze stoiska przy drodze, owce zabierane na noc do domu, ale krówki wciąż na polu… może lubią? W powietrzu czuć jednak coś dziwnego, jak przymrozek. Jakby to była zima, a nie chłodny koniec października, jakby miało być jeszcze zimniej, jakby…

img_0160

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Pan Tealight i Wiatr Z Zagranicy… została wyłączona

Pan Tealight i Ślepa Village…

„Oczywiście, że było od groma i ciut onych miasteczek, wioseczek i osad, wszelakich siołów… siół, oraz innych tam definicyjnie zamieszkałych, ale jednak… to było jedyne w swoim rodzaju. Całkiem niewidoczne i całkiem ślepe.

Na Wyspie.

Na tej Wyspie.

A nie dość, że ślepe, to jeszcze niewidoczne takie. Niby prowadziła do niego dróżka, nie szosa, ścieżynka raczej, jedno pasemko chudej, szarawej drogi pomiędzy polami i laskiem… właściwie, jeśli nie wiedziałeś gdzie, doką i dlaczego, to po prostu myślałeś ot dojazd do pola, ot ścieżka do lasu, ot po prostu dla turystów, ot zwyczajnie… wiecie, nic ciekawego, nic prowadzącego dokądś… dokądś ważnego, istotnego, co warto szernąć na fejsa, tudzież inne nic…

A ono tam było.

Ot pięć chatynek ochylonych ku sobie. Nie tyle w kółku, co raczej tak wyciągających do siebie rączki, co raczej chcących być razem, ale nie do końca zdecydowanych. Trzy z nich stały po prawej stronie, dwie po lewej, ale nie było żadnego ryneczku, ni placyku, raczej mocniej wydeptana trawa, przywiana z wybrzeża ławka z siedziskami i oczywiście dwie żółte skrzynki na ryby. Po lewej las, po prawej las, za las i przed las, a tam mała przecinka i widok na skalną ścianę…”

(„Sklepik z Niepotrzebnymi” Chepcher Jones)

img_0482-2

Z cyklu przeczytane: „Złudzenie” – … zwyczajnie. Czasem się podobno zdarza. Czasem, a może najczęściej, uderza znienacka. A czasem… powinniście byli się domyślić. Spojrzeć głębiej, wiedzieć.

Małżeństwo Simonów zdawało się być szczęśliwe. On i ona oraz ich mała córeczka. Gdy nagle on znika, wszystko się rozsypuje niczym ten nazbytnio eksploatowany w powiedzeniach: domek z kart. Ona wyrusza, by go odnaleźć… i oczywiście wtedy się zaczyna. Wszystko pęka, trzaska, a kroczenie po rozsypanym szkle jest bardziej niż bolesne. Rani niczym lustro Królowej Śniegu.

Tak naprawdę to opowieść o związkach i zaufaniu. O pewnej ślepocie, z którą często łatwiej się żyje w małżeństwie, ale i o niespełnionych marzeniach. O rodzinie, przeszłości, która zbyt mocno nas naznacza i wybieraniu dróg, które często kończą się ścianą. Błędach, które powielamy i miłościach, za którymi często lepiej nie podążać.

Powieść dobra, można przeczytać, ale przewidywalna. Kobieca, ale… kurcze, tak bardzo chciałam, żeby zakończenie było inne. By sprawca był kimś innym, oj pewno, że mam swojego faworyta, bo gdyby to był on.. by całe to małżeństwo w rzeczywistości miało inny przebieg, by oni wszyscy… by ta Prowansja… Jedno wiem na pewno: książka przygnębia mocno. Odziera bajkowość z pozłotki, jednorożców i wszelakich tiar. Sprawia, że przestajecie wierzyć w miłość i happy endy. Niektórych wkurzą ciągłe skakania między parami, bo przecież jest ich kilka, między związkami, między postaciami skrajnymi, które zdają się być całkiem niepotrzebne, ale Link taka jest. Wsadza dużo rodzynek do swojego ciasta i czasem… jedne przytłaczają inne…

Mimo wszystko nie jest źle.

img_7254-2

Oddychać…

Tak to jest jakoś, że Wyspa jako taka pozostaje w wielu stanach skupienia: onym lotnym, wodnym, stałym, ciągnącym się, glutowatym i śluzowym. I jeszcze jest ich więcej, ale ponieważ zajmujemy się oddychaniem, więc bez zalepiania sobie onych dróg i zamalowywania skóry złotkiem. Powietrze. Lotne i wszelako czyste. Powalające i cudowne. Smaczne takie… słodkie, ale i słone, choć dziś dziwnie pieprzne też. Hmmm… kurcze, kto co gotuje? Ja rozumiem cebulę, latem czasem grill jakiś, ale pieprz? Może jeszcze papryczki, co? Oj moje kochane Tubylcy, ja całkiem Was nie poznaję…

Pachnie wszystko jesiennie tak, ale i wilgotno. Gdzieś tam z prawej dociera do mnie coś na kształt pierdu bażanta, a z góry oczywiście napierdzielają wrony, bo przecież to najlepsze miejsce by rozbić ostatnie orzeszki, co nie? A że tu pod dachme dwunóg musi pracować, to was nic a nic nie obchodzi, co nie?

Wilgotne powietrze tchnie lekko zimą. I niesie w sobie nadzieję na śnieg, na który czekam, niczym ten tam na Godota, czy innego Żyda Tułacza… bo jesień, to serio dała ciała ze światłem, a zdjęcia tej pory roku to jedna z moich ulubionych rozrywek, więc oczekuję, że zima mnie zaskoczy śnieżnie, iskrząco się i oczywiście z mocnym słońcem, które sprawi, że każda śnieżynka rozgrzeje się tysiącem tęcz… Hmmm, wiecie co, a jednak pachnie trochę lakridsem to powietrze też. A przecież od dziś koniec sezonu! Definitywny i tyle. Na amen i w ogóle. Czyżby jednak komuś brakowało cukierków? A może jednak zwyczajnie łakomstwo wzięło górę i nawet najwytrwalszy miłośnicy natury postanowili dziś zostać w domu i coś wypić?

Ale będzie śnieg, co?

img_3065

No dobra, może jesień w tym roku odwołana, ale kurcze… i tak wyjście w las jest niesamowite. Może i cała ta kolorowość się nie pojawiła, ino opadła zielonkawością na glebę, ale poszeleścić sobie można. Połazić, pomoczyć się i wpaść na jakieś podliściowe dziwy. Ech… czasem mam wrażenie, że Niemiecka Turyścizna przyjeżdża tutaj ino po to, by wysrać swoje psy…

Cisza, spokój.

W końcu powinna być gouda w sklepie.

Dziwne to wszystko.

Jak tak nagle ci ludzie znikają i znowu jest tak, jak powinno być, same znajome twarze gdziekolwiek się ruszysz i ludzie, którzy po prostu żyją. Mieszkają i wszelako tam są dość zwyczajni, chociaż sądząc po raportach policji, mają i swoje niesamowitości. I choć tutaj największą aferą jest to kto sprzeda najwięcej hindbærsnitterów… a tak, sklepy między sobą rywalizują, kto sprzedał więcej i… i właściwie nic z tego, ale wiecie, takie to fajne rozrywki! Nie klauny atakujące ludzi, nie wszelakie potwory, bo te u nas, są zwyczajne całkiem, codzienne i sympatyczne, no i wiecie, kupują mleko rodzime, wyłącznie odtłuszczone… i zawsze noszą odblaskowe kamizelki. No wiecie, żeby być widocznymi na drodze, bo one na rowerach najczęściej, a wiadomo, szczególnie w takiej szarówce, to kurcze o wypadek nietrudno!!!

Pachnie Wyspa.

Wyspa pachnie tak, że zjeść się ją chce, nawet bez posypki, lukru, czy innej tam mazi, wiecie innej tam polewki, czy wiecie no gufa! Bo Wyspa to wiele form i odcieni, wiele wszelakich szaleństw i niesamowitych niepodobieństw…

No to niuch!

img_3893

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Pan Tealight i Ślepa Village… została wyłączona

Pan Tealight i Świnki Czy…

„Wiecie, że bajka o Trzech Świnkach jest całkiem inna? Wiadomo, niewygodna politycznie prawda nie doprowadziłaby onego zakończenia na chwalebne miejsce. Wiecie, by wpasować je w kanon literatury… aj, no już na pewno nie dziecięcej. Jakoś widać rozpierdolenie chatek bidulkom tłuściulkom jest bardziej okay? No mniejsza, oczywiście jako niepopularne trudne jest do znalezienia, ale książki w Wiedźmie Wronia Pożartej Przez Książki miały je.

I pewnej nocy postanowiły…

… przywrócić ją światu.

Razu pewnego były sobie trzy świnki. Zwyczajne, niewielkie, ale wiecie eksperymentatorki i wielkie wynalazczynie. Ale baby. No nie dało się ukryć, że świnki wyraziście maciorki i to nie tylko w makijażach i takich tam. Ale też naukowcy świnki… architektki. Chciały spróbować, chciały się przekonać, więc najpierw stworzyły domek ze słomym, ale nie wyszło. I teren zawilgły i oczywiście wietrzności i te robale… Zrozumiały problem, opisały wynik, udokumentowały wszystko. Potem zabrały się więc za piasek, ale też nie… no i w końcu kamień. Od razu wiedziały co będzie najlepsze, ale chciały żeby poprzednie próby przetrwały w naukowych kazamatach, jednak zjawił się on. Dorosły, obyty ii otłuszczonyc futrzak… On – oczywiście przyszedł Profesor Wilk i rozpierdzielił, bez pytań, bez konkluzji, bez niczego… no dmuchnął, chuchnął, jadł cebulę w grochem i… dobra, pomyślały Świnki Czy, słoma mogła być przypadkiem. No wiadomo, chujowa chatka, ale… jak zabrał się za chatkę z piasku, nie wytrzymały. Nie mogły tak po prostu na to patrzeć. Na niego. Miał z jedną ze świnek romans, wiedzieliście o tym?

Napędzane PMSem i pełnią najzwyczajniej w świecie Świnki Czy zajebały za to wilka.

PS. Tak, były trzy, ale nazywały się Czy! Nie wiedzieliście o tym?”

(„Sklepik z Niepotrzebnymi” Chepcher Jones)

img_1598-2

Z cyklu przeczytane: „Czerwone Kapturki. Numer 1. Numer 2. Numer 3” – … są trzy. Wybrane. By po prostu zginąć. Bo on pisze książkę i chce być dokładny. Godne to pochwały, czyż nie…

Morderca i jego trzy ofiary. Gotowane powoli na wolnym ogniu, czasem doprawione, dosolone, czasem dorzuca tymianku, czasem jednak pieprzy… i czeka. Bo przecież książka wymaga słów, czyż nie? A on dobrze wie, że to może być jego ostatnia.

Powieść nawet dobra, ale bardziej psychologiczna, niż czysty kryminał. W końcu możemy oglądać trzy ofiary, które wiedzą, że zginą. Przerażone, czekające na śmierć. Pewne tego, że one się wydarzą. A jednak reagujące inaczej. Trzy rudowłose, ale każda inna. Różnią się wiekiem, życie, nawet odcieniem rudości, ale nie samotnością. Zresztą, nawet jeżeli ktoś obiecuje ci nagły zgon… cóż może zrobić policja?

Możesz sobie pomóc tylko ty sam…

Ale jak?

Powieść psychologiczna, ale nie dostatecznie głęboka, by przeciążyć akcję. Dobra, ale nie powalająca. Coś, co da się przeczytać, ale w pewnym momencie nie rozumiemy dlaczego te baby zwyczajnie nie poszły na policję z kolejnymi dowodami?!

A może o to chodziło? By ukazać ofiarę zmieniającą się w… hmmm, wykształcającą pewność siebie? Serio?

img_7251-2

Wyspa wygląda, jakby się kąpała w mleku.

A może raczej, jakby cały świat był wielką misa, z mgłami na obrzeżach, która wypełniona podświetlonym mlekiem opływa i skały i zbocza i wszelakie trawości i konary, i wyrzucone na brzeg cuda i ścieżki zapomniane, to co osunięte i to, co uciekło do wody… Miejscami wyłażą z niego, mleka, one ogromne głazy. Ten jeden wygląda jak wielki groszek: groszkowo-malinowy. Okrągły, jakby wypadł z kieszonki olbrzyma. A może to taka wiecie, guma? No cukierek na wierzchu, a potem żucie…

Nad mleczanością oczywiście chmury i ten jedyny w swoim rodzaju odcień niebieskości. Kobaltowy lekko, zdecydowanie nieobliczalny. Tam chmury, niczym para atlasów podtrzymująca nieboskłon… ale światła nie ma. Jest tylko ona mleczna poświata, jakby ta cała nabiałowość rozlała się też górą. Tylko po to, żeby sprawić iż te wszelkie kolorowości zabłysną inaczej. Że pokażą się z innej strony… bardziej naziemnej, bo przecież ta jesień będzie już taka bezlistna, przez wichury, a może kichające olbrzymy?

Wyskakuje człek z domowych pieleszy by tylko załapać się na ostatnie w tym roku lody. Ferie zakończone, więc Wyspa spokojnie ładuje się do swojego łóżeczka i zasypia. Może jeszcze nie tak mocno, może jeszcze raczej łapie serię drzemek, ale jednak… ma i pierzynę, ma i poduchy i ulubionego misia. Bo w końcu Turyścizna będzie onym gatunkiem na wymarciu. Może się trafić, ale raczej mało to prawdopodobne. Sklepy pozamykane. Zostaje tylko to, co ma nakarmić tych, co są na tyle odważni, by tutaj żyć na zawsze. Na zimę i wiosnę, lato i jesień…

Przejeżdżając drogą widać tylko wypakowane samochody, ludzi z walizkami, dzieci, które nie są pewne, czy chca wrócić do szkoły, czy jednak nie? Wszystko oddycha, a dookoła czuć tą specyficzną, dziwnie chrupką jesienność, więc wdrapuję się jak najwyżej, na te górki, pagóreczki i spoglądam na mleczną morskość. Na skały w niej i obok niej, na wszelakie statkowości i na drzewa, które nie zaznały tej jesieni słońca. Które tak nagle zostały ogołocone z liści…

img_8743-2

Pustki w końcu…

Pod nogami mam śmierdzące niczym nader nie dbająca o siebie szczęka grzybki. Czarniawe takie na brzegach, beżowe środkiem, dość wysokie, o chudych nóżkach i zachwycających blaszkach, przez które przebłyskuje światło… Światło, które przebijając sie przez opadłe, wilgotne liście nadaje im bursztynowej poświaty. I wszystko to zdaje się być takie baśniowe… i te muchomory czerwone i te nagle pozieleniałe korzenie i te mchy wszelakie i cała ta śliskość, a jednak… wciąż mało wody w rzeczkach.

Wszystko jest dziwnie wilgotne, a na dodatek wciąż jeszcze gdzie niegdzie one Turyścizny. Wiem, że się pakują, wiem, że już właściwie ich nie ma, ale kurcze… wciąż jeszcze ta Wyspa nie jest w pełni moja. Nie odpoczywa, nie mami się sennymi marami. Nie zabawia sama ze sobą. Nie pozwala falom muskać się, jakoś tak, oną wybitnie przy tym świetle szmaragdową barwą morskości… nie daje się opływać. Słonku, co sporadycznie tylko wynika spod onej piżamki chmurnej, spod tej kołderki, spod poduch i szlafmyc. No nie chce no… a liście spadają.

Idzie człowiek sobie spokojnie ścieżką i nie myśli sobie o niczym. Bo i od czego on tak naprawdę jest ten człowiek? Tylko od podziwiania!

Koniec października pokazuje nam w końcu, że może się trafić na Wyspie miesiąc szary i dziwnie ciężki. Miesiąc skomplikowanie udupiający pewno niektórych, ale i przebogaty w te wszystkie dodatki. Nie wierzyłam w to, że na tak słonecznej miejscówce trafić się może ona, taka powolność szara… ale kurcze, nawet w onej powolności nagle człek wpada na stado kozic czy kóz. Kurde, no rogi mają kozicowe, futro dziwnie długie, aż nim zamiatają, na dodatek sa dokładnie w połowie czarniawe, w połowie białe. Tak na pół. No wiecie, portki białe, a reszta… czarniawa, z lekko ombre końcóweczkami. Jak nic dużo płacą za wizażystę i fryzjera. Na pewno!!!

img_0201

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Pan Tealight i Świnki Czy… została wyłączona

Pan Tealight i Herosek…

„Winić należy chyba to, że ostatnio łaziła wrzeszcząc: „I need a hero”… znaczy śpiewając. Darła się w głosy nieba, piekła i światów równoległych. Darła się długo, darła się dobitnie, i chyba wtedy on spadł. Spał nie jakoś jak on kot na cztery łapy, czy w telemarku, raczej zwalił się na glebę. Wyrżnął. Boleśnie zapewnie. Pan Tealight aż westchnął na to ze środka swojej szarości.

Na pewno coś mu się stało.

Na pewno zabolało. Na pewno sobie coś stłukł i to w tym miejscu, gdzie najbardziej boli, ale jednak… tylko cichutko jęknął. Może go poddusiło? Ale może nie. Podniósł się z godnością i zaprezentował swoją herosowatość. Raczej heteroseksualną, ale kto ich tam wie. W końcu mają rajstopki…

No miał je na sobie.

Zresztą, jak inaczej rozpoznasz takiego? No jak? niekoniecznie przeca pojawia się wtedy gdy trzeba, bo krzyk to nie zawsze z bólu i tak dalej, ale… ten miał rajtki. A to oznacza, że był Heroskiem. Ekhm, niskim może, no ale… mocno niskiej Wiedźmy Wrony Pożartej widać takiego przypisano. Wiecie, coby rozmiarowo dopasować, a może jednak zwyczjanie ją wściec, bo ona niecierpiała niskich facetów. Co innego krasnoludy i krasnoludki, duszki, elfiątka i ufoczki… ale zwykły niski facet wprawiał ją w dziwne pomieszanie. Nie wiedziała, czy przytulic do piersi, utulić, dac cukierka, czy jednak zwyczajnie sprawdzić, czy nie przypiął się jej do pięty…

Tak stali na przeciwko siebie, ona mocno zaskoczona, choć widziała już dziwniejsze rzeczy na świecie, wciąż jeszcze z ostatnimi nutami pieśni na ustach… niemalowanych, on dziwnie oszołomiony, choć starający się zachować pozory i Pan Tealight. Tak, on po raz pierwszy wyglądał tak, jakby zsikał się ze śmiechu w gacie.”

(„Sklepik z Niepotrzebnymi” Chepcher Jones)

img_9598

Z cyklu przeczytane: „Niepowszedni. W potrzasku” – … najpierw było „Porwanie”. Chwila, która ich połączyła, która sprawiła, że ich całe życie się zmieniło. Nie byli już nastolatkami z niewielkiej części świata, nie byli już tylko obdarzonymi mocami, specyficznymi osobowościami…

To wydarzenie na pewno ich zmieniło.

Zmieniło ich świat, ich codzienność… sprawiło, że niektórzy dorośli, inni uświadomili sobie swoje moce, a jeszcze inni się zakochali. Ale jednak… wciąż są ci, którzy pragną ich mocy. Ich niepowszedniości. I choć tło się zmienia, to są wciąż oni – NIEPOWSZEDNI.

Sympatyczny ciąg dalszy opowieści o obdarzonych dzieciakach. Może i wciąż nie do końca osobowości przystają do codzienności życia, może i to wszystko już było, ale dla wielbicieli tematu… na pewno fajnie spędzicie czas.

img_7247-3

Emaliowany krzyżyk, czy łupek?

No wiecie, dla każdego coś miłego, dla mnie wkurw maksymalny. Nic na to nie poradzę, iż traktowanie tutaj amatorów latających po polach z bipczącymi maszynkami jak wielkich odkrywców. Doprowadza mnie nie tyle do szewskiej pasji, a do cholery, a raczej onej całkowitej dżumy… tak wiem, ale dżumy brzmi lepiej. I tak, oczywiście, że rozumiem to, iż takie prawo, oczywiście, że pojmuję subtelne głaskanie po głowie, bo inaczej nie oddadzą skarbu… mnie tego też uczyli, poniżania się, uśmiechów, tłumaczenia jak bardzo jesteśmy wdzięczni… tego całego cyrku, by tylko oddawali to, co wygrzebali… co gorsza, kurde! Sama to robiłam! Dopóki nie wybuchłam i zrozumiałam, że nie dla mnie robota w muzeum, że lepiej mieć własny projekt i zająć się swoimi badaniami…

Tak, tutaj wielbi się amatorów archeologów. Tak ich zwą. Brrr… aż mnie wypryszcza na samą myśl. Nie, to nie jest archeologia i nie chce mi się gadać o kontekście archeologicznym, stratygrafii i całym tym szajsie, który nagle nie jest ważny. Już nie. Już nie gadam, spluwam za to… i zajmuję się swoją robotą. Nawet nie wspominam o rabunku, poszukiwaczach skarbów i o tym, że nawet Indiana Jones o tym wspominał! Choć sam dawał ciała na całej linii…

Krzyżyk.

No ładny taki wiecie, krzyżykowy, ale sorry, dla mnie krzyżyk za młody. Zwyczajnie tak. Nosz wcześniach takowy i całkowicie za bardzo cywilizowany, ale łupek… osz kurde, zaczynam badania! Łupek jest niesamowity. Zamyślenie się nad tymi kreskami i liniami, kurcze, porównania z tymi znalezionymi w innych miejscach… aż chce się żyć, tylko… kurcze, czy kogokolwiek to obchodzi?

Że się jaram…

Bo przecież tyle można mieć teorii, tyle różnych spojrzeń, tak wiele koncepcji i wymysłów, tak dużo… Kurna chata, nic ino googlać podobne przedmioty, zagłębić się w literaturkę, ale wiecie, najpierw bez cudzych słów, najpierw wejrzeć w siebie z punktu widzenia Jej… Wyspy. Bo przecież to jest region specyficzny. Bardzo niesamowity. Nie da się tak samo określać kontekst tutaj, jak w innych miejscach…

img_9301-2

A teraz przejdźmy do zabawy…

Wiecie o tym, że Wyspa ma co najmniej cztery dialekty. Wszystkie oczywiście zebrane stanowią język zwany bornholmskim. Oj wiem, wyspowym, no ale, w tym miejscu trzeba zaznaczyć to leksykalnie dobitnie! Mowa Wyspowa się różni od onej Kopenhaskiej. Wiecie, nie tylko tym, że tamci to wielki świat a my się zdajemy im wieśniakami totalnymi… chodzi o muzykę, o coś, co tak inaczej brzmi, o zaśpiew, miękkość… O dziwne spłaszczenie słów, a co najwazniejsze, o połykanie ich i mowę na wdechu. I ono ciągłe zaskoczenie w głosie, myśli i oddechu.

Nu…

… oto i więc jest przykład. Czyli wiecie, macie wiadomą księgę po naszemu LOL Wiecie, seksi tak mocno. Tak bardzo namiętnie i erotycznie, tak nader… no dobra, trochę to brzmi jak porno po czesku, lub Winnetou… pamiętacie te niemieckie filmy? Ekhm, no to właśnie to jakoś tak chyba LOL.

Ech te owce.

Z owcami to człek na Wyspie ma zawsze doczynienia. Nawet jeżeli nie widzicie ich, nie czujecie, nawet nie dojrzeliście wełny na krzaczkach się bujającej, nawet jakoś tak kłebuszki zakamuflowane przy skałach się Wam w oczy nie rzuciły, to na pewno wdepliście w owcze bobeczki. Sheep droppings… fajne cukierki, podobno czekoladowe produkowane w NZ. Hihihihi. No mniejsza, sheepy, znaczy owce u nas łażą na wolności, albo po ogromnych, lekko obramowanych dla ich bezpieczeństwa poletkach. Wiecie, lepiej żeby nie wylazły na szosę, bo w sezonie to wariatów nie brakuje. Znaczy poza sezonem są ino oni znajomi, ale większość z nich jeździ co najwyżej rowerem, więc nie jest tak chyba źle w zetknięciu z owcami…

No to sobie łażą, manczują co tam mają, trawka lekko słonawa, zioła i inne cudowności. Po skałach po ścieżkach, po lasach, po onej nadmorskości i oczywiście po tych wszystkich cudownych miejscach widokowych… i tak się gapią i jedzą. I oczywiście od czasu do czasu chyba się za bardzo zapatrzą i proszę trzeba je ratować. Opalsøen piękne jest, więc co im się dziwić, że wlazły gdzie wlazły, ale już wyleźć nie mogły…

… takie romantyczne to ratowanie owczątek przez dzielnych mężczyznów, co nie? Ech, romantyczność się dziwnie burzy!

img_8748-3

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Pan Tealight i Herosek… została wyłączona

Pan Tealight i Szpieg z Krainy Kleszczowców…

„Wszystkim się wydaje, że te kleszcze to zło takie i w ogóle. Że choroby, ból, no i ogólnie mówiąc sami pomyślcie jak to wygląda jak wam taki robal wystaje z brzucha, ręki, lub onej intymnej części ciała. I wiecie… pije i puchnie, puchnie i grzduka. Narusza waszą osobistość i swobodę i wolność… no karmi się, a nawet kurna rachunku mu nie można wystawić, ani co gorsza napiwku nie zostawia! Nosz bezczelność i tyle. A co gorsza, nie jak z komarem, żadne brzęczenie go nie zapowiada.

Nawet jeśli naciągniesz sobie gacie na uszy, to wciąż możecie się stać li ino pożywieniem. Wyłącznie i tylko oną kupą mięcha, a raczej workiem krwi. Ino wsadzasz słomeczke i już… gra i buczy, esencja życia przechodzi z ciała w robala. Bezczelnie skradziona, z oszołomionej miejscowo ofiary.

Wrednie…

Ale one… oni też mają dzieci!

I swoje partie polityczne. Kleszcze też mają swoje domy i życia… więc szczególnie wegetarianie, czyż nie powinni chętniej sie wystawiac na ich karmienie, by odkupić winy milionów? Ekhm… No co. Sami pomyślcie, toż to niezaprzeczalna logika. Brutalnie niezaprzeczalna. A jednak nie chcą, więc Szpieg z Krainy Kleszczowców wypuścił się w świat, by sprawdzić, którzy smaczniejsi, którzy się nadadzą na pokarm, by zwyczajnie lekko rynek wiecie wysondować. Uzbrojony w swoją wiedzę i wszelaki urok osobisty, lekko zmodyfikowany genetycznie, przypominał coś, co wytworzyło się z połączenia Thora, HeMana i głos miało Sherlocka. A może to ten Szkot był… hmmm, wiecie sepleniący. Bo przecież i Kleszczowy Świat stać na wszelkie GMO, by ino dostać krew. Dla niej zrobią wszystko… więc wykształcili jego, wymanipulowali perfekcyjnie, stworzyli oną zewnętrzną i wewnętrzną doskonałość, a potem…

… a potem on spotkał Wiedźmę Wronę Pożartą i plan się rypnął.”

(„Sklepik z Niepotrzebnymi” Chepcher Jones)

img_9095

Z cyklu przeczytane: „Tam gdzie ty” – … ty… Tylko, czy z tego możliwe będzie MY? Czy wszystko to, co się wydarzyło doprowadzi nas do jakiejś przyszłości?

Oto kontynuacja „Między wierszami”, opowieści z planu filmowego. Historii tych, którzy musieli zbyt szybko dorosnąć, którzy popełnili błędy, ale wciąż pragną czegoś nowego, czegoś więcej, czegoś razem. Emma i Graham próbują po raz kolejny, ale czy w takim środowisku pełnym zawiści i przebiegle skonstruowanych intryg możliwa jest miłość? Prawdziwa miłość?

Opowieść współczesna, raczej dla młodszych, a jednak i bardziej dorosłe panie znajdują w pisaniu Tammary Webber coś dla siebie. Może nadzieję na bajkę, a może jednak scenariusz dla sennych ucieczek od codzienności? Na pewno lekka, podzielona na osoby opowieść. Forma pamiętnika, pierwsza osoba, a może raczej spapierowana filmowa taśma… choć, czy wciąż istnieją szpule filmowe?

Dla tych, którzy wierzą w miłość.

A może dla tych, którzy chcą w nią uwierzyć?

img_7245-2

Pawi terrorzym…

No zwiały.

Zwiały komuś i wiecie, nie dość, że na gigancie są, to jeszcze latają, straszą, a tutaj ferie… Turyścizna zjechała najczęściej z małymi dzieciami i co… ech, same problemy z tym ptactwem! Co prawda są tylko dwa, ale wiecie uzbrojone w pazury i ogony, w dzioby i te dziwne wrzaski. I kolory jeszcze przecież… w końcu to pawie.

Na szczęście opanowąły południe, więc jeszcze się nie boję, ale co, jeśli zwołają znajomych? Albo wiecie, same się zajmą powiększaniem swojej bandy? Rozlezą się po Wyspie i wszystko będzie już pawiowe. A ile pawiostwa znieść można? Oj tak, pewno, że pawie sa popularne na Wyspie. Czasem idzie sobie człek, idzie spokojnie, nagle nawet w środku lasu, gdzie jakaś chatynka stoi siedzi taki wielki koleś na starym aucie marki nieznanej mi… baba w końcu ze mnie, siedzi i się gapi. I oną szyję wyziera w górę, ma te różne ozdobniki, ma te różne groszki na rureczkach, ma te wszelakie kolorki, ma tą oną bogackość w sobie i… czuję się jak ona gorsza siostra Kopciuszka. Wiecie, ta gruba, brzydka w łachmanach, no nie tych łachmanach modnych co to teraz z dziurami sa wielce pożądane, ale w tych tanich… po przodkach. I z pryszczami. I brudną, co to wiecie tchnie rybą i starymi skarpetami… tak się czuję.

Ogólnie pawie mnie przerażają.

Są wielkie, wrzaskliwie i działają na mnie jak łabędzie. A tak, pogoniły mnie kiedyś łabędzie. Podpłynęły z daleka i mnie pogoniły ze skał, nosz prosiaki! I gęsi mnie ganiały cyklicznie… ech, ile człek kilometrów nabił, coby te stada ptasiorów wyminąć… Może to z powodu kolorów? Szare i czarne wrony, rudziki i wszelakie krukowate, jakoś mnie nie ganiają. Miłe sa, choć często krzykliwe aż nadto. A te cudne sroki, a te kawki, często takie wiecie, pobite i poszarpane, bo one aż nadto waleczne i wkurzone są… ech misiowe dla mnie zawsze, więc może to rasizm?

img_0650

Ogólnie mówiąc… dynie.

A tak, jak co roku mamy Halloween i Gudhjem. Z każdym rokiem jest gorzej. Sorry, ale moja fanatyczna miłość do Wyspy nie sprawia, że jestem az tak ślepa… stare klocki słomy, dynie, kilka prześcieradeł i oczywiście te zwyczajowe czarne mężczyzny na wozie. I tyle. Pod wozem nic więcej. Pewno, że jest słomiany labirynt i rzucone dynie w porcie, ale kurcze… jeżeli chodzi o zebranie ludzi, by coś zrobili, to na Wyspie trudno. Serio… Przykład? Internet. Moja okolica jako jedyna nie dostanie fajnego internetu bo… bo firma za słabo błagała ludzi, by go chcieli za darmo. A tak. Wot i specyficzny sposób myślenia. Ja nic nie zrobię, ktoś powinien za mnie, a jak nie, to będę krzyczał, ale tylko trochę i głównie w internecie i tyle…

No ale…

Halloween.

Czyli wiecie, ponieważ u nas są ferie, więc najzwyczajniej w świecie są i ludkowie, które z chęcią zabawią się niezależnie od czasu. Ogólnie mówiąc, ten czas wolny większość rodzin spędza w wynajętych domkach, albo domkach wakacyjnych własnych. Daczach, sommerhusach, czy też szopach po przodkach. Bo przecież najważniejsze, to spędzić czas poza domem, łażąc po lesie, po plażach, po wszelakich ścieżkach i zwyczajnie oderwać się od świata. Fascynujące jest to, że domki wynajmują i rodziny i znajomi i najzwyczajniej w świecie, zabawić się.  A ja nie umiem, więc patrzę się na nich, takich wyzwolonych z onego pracowniczego kieratu… spacerujących, jedzących lody, biorących udział w biegach i wszelakich zbiorowych wariactwach… picie, jedzenie i śpiew included, z chęcią. Bardzo wielką chęcią!!!

A… nadal szaro.

Znaczy wiecie, chłodno i buro. Aż mnie coś w sercu boli, gdy pomyślę, jakie fajne zdjęcia można by zrobić, gdyby tylko wyszło słonko. Ale nie pada, więc owe groma ludzi przynajmniej nie mokną, ale… znowu wyżerają goudę w sklepie. Kurcze, o co w tym chodzi, no wiecie, o co chodzi z onym serożerstwem?

img_7586

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Pan Tealight i Szpieg z Krainy Kleszczowców… została wyłączona

Pan Tealight i Klechdy Wyspowe…

„Tak przy jesieni, szczególnie tej szarawej, wieczorami dziwnie różowo-brudnej, mlecznej w głębinach nieba, dziwnie zagubionej… tak, szczególnie przy tej jesieni, gdy pierwsze zabarwione szaleńczo liście odcinają sie od drzew, które wcześniej zrezygnowały z tych szelestów, albo wiecie li tylko pozostały w zieleni… były bardziej widoczne. Mocnej drżały, mocniej błyskały, mocniej jakoś tak…

… brzmiały.

Klechdy.

Podania regionalne, opowieści nie do końca zrozumiałe, a jednak otwierające w każdym jakieś wrota, wrota do miejsc, które obiecaliście sobie już nie odwiedzać. Wspomnienia o tych osobach, miejscach, o skałach w dziwnych kształtach o wszelkich szaleństwach, dziwach i wydziwach. O tym dziwnym kamieniu na zakręcie, o potworze, którego nikt nie widział i o syrenicach bez ogonów. O przyszłych i zaprzyszłych, o tych wszelako mądrych i głupawych, no i oczywiście…

O wszystkim.

O tym, co tak naprawdę nie jest fantazją, o tym, co prawdą jest bardziej niź baśnią czy mitem i jeszcze o tym, że wszystko, ale to wszystko ma swój początek, koniec, ale co do środka nikt nie może być pewnym. Wiecie… O zmorach i zmarłych, którzy nie odchodzili, o dwa razy narodzonych i tych, których tworzyły łzy. O tych z pyłków i zaprzeszłych liści, oraz o Turyściźnie, która czasem zostawała, a czasem wracała. O plażach i dziwnej ich płynności, o pierwszych i ostatnich. I oczywiście o nim. Bo przecież jak można by tkać te historie bez Niego? I bez Niej?

Niej…”

(„Sklepik z Niepotrzebnymi” Chepcher Jones)

img_6030

Z cyklu przeczytane: „Karmazynowy brzeg” – … znowu on. Oczywiście, że czekałam. Oj pewno, żem uzależniona i przeczytałam dostępne tomy kilka razy… oczywiście. To przecież Pendergast! ON!!!

Tym razem obserwujemy naszego agenta i jego przyjaciółkę przy dość dziwnej sprawie. Sprawie skradzionej kolekcji… win. Ech, dlaczego on się jej podjął? I w jaki sposób poprowadzi nas to aż do… SALEM! Wiedźm, czarów, wszelakich tajemnic zaprzeszłej przeszłości. I jeszcze do nich samych, bo przecież coś jest między nimi.

Tylko co?

Okay, powieść dobra, ale nie wystrzałowa. Nie umywa się do tych pierwszych, ale zakończenie, a raczej tak ostatnia trzecia książki całkiem całkiem. Tylko… kurcze, tylko powiedzcie mi, czy on na pewno? No serio?

Nie no!

Nie może być!!!

Cała fabuła może odrobinę przewidywalna, może i nie do końca wykorzystana, bo przecież nie wyjaśniono tak wiele, może i… ale dobrze się czytało. I chociaż w pewnym momencie chciałam bardzo rąbnąć agenta w cokolwiek, to jednak… nie było źle. Ale też nie było to to, do czego gen duet nas przyzwyczaił. Z trzeciej strony, przecież tak naprawdę ta powieść jeszcze się nie skończyła, więc…

img_7250

Świat…

Fajnie się świat zamyka, gdy człowiek mieszka na Wyspie. Ogranicza się do małych tragedii, do jakichś dziwactw wszelakich, migracji ptactwa, sporadycznych zatonięć i oczywiście jeszcze pogody. A tak, tutaj pogoda to ważna sprawa. I nie tylko z powodu morza, bo przecież…

Tym razem popuściłam wodzom wszelkiej wyobraźni i udałam się do Lidla. Ha ha ha! No co, otworzyli, więc czemu nie. Nosz przeca to rozrywka, zresztą, miałam nadzieję, że Milka będzie… nie było. No ale. Sam budynek jest czadowy! Serio! Widzicie, na Wyspie wsio jest niskie. Wiadomo, wieje, koszty ogrzania, stara zabudowa… nie da się inaczej. A ludzie sporadycznie niscy, a tutaj w końcu wysoki budynek. Sufit ginie gdzieś w jasnościach, wysoko tam… aż oddychać się chce. Oddychać oczywiście oną pułapką przy drzwiach. Pułapką, która zwie się: pieczywo. Pieczywo świeże i pieczywo chrupkie, croissanty i wszelakie ciastuszka, chlebeczki, bocheneczki, bułeczki i bagietki. I jeszcze oczywiście wszelakie inne ciasta i tarty w srebrzystych pojemniczkach. Oj, ale one pachną. Niby człek wie, że może i odgrzewane, że może i z mrożonek, że może i mają tą piekarnię, a może i nie mają… ale pachnie. Tak pachnie. W szczególności, gdy człowiek kurcze włazi do środka z szarości pochmurnej, deszczu w powietrzu i zimności…

I czuje chleb!

Ech, atawistyczne wspomnienia, może i tylko wariacje wszelkiej, dziwnej wyobraxni, która kocha powroty do ciepłych domów, gdzie w przy kuchni stoi ona w fartuszku postać – zaleznie od uwielbienia płci wiecie, żeńska czy męska, jak kto lubi – stoi i piecze. Piecze i gotuje. I pachnie…

Ekhm, no sorry no.

Każdy ma jakieś fantazje. Nie mówię przecież, że wykorzystane, że bezpieczne, bo goły osobnik w fartuzku wcześniej, czy później się poparzy, a nie o to chodzi… że nie wspominałam, że goły, ech łell!!!

img_0650

Ale miało być o sklepie.

No pachnie ów sklep i wielki jest. Biały oczywiście i ma owoce na wagę, a nie ino pakowane w plastiki. I jeszcze różne ma te rzeczy… ale sorry, w większości wielkiej takie same jak w innych sklepach. Jakby kurcze na rynek bardziej północny Lidl nie robił specyfików i wszelkich myków? No wiecie, takich specjalnych? No nic, ważne, że deserek był… ech wspomnienia z dzieciństwa, a dokładnie z czasów studenckich… wiecie, taki budyniowaty ze śmietanką na czubku, w wysokim pojemniczku. Ech… to było dość dziwne i silnie sentymentalne, by zezreć to na parkingu.

Ech!

No nic.

Co do reszty zawartości, no rzeczy jak rzeczy, ostatnie piżamki – BAWEŁNA, buty jakieś, całkiem niezła jakość i brak świeczek zapachowych! A tego właśnie szukałam. Oj nie, jak można bez pachniuchowych świeczek, no jak?! O tempora, o mores i o Bogowie Spalenizny!!! Wszyscy!!! Masa smakołyków z czekolady i są pierniczki, za to super plus. I jakieś takie wiecie różne rzeczy, których człek stara się unikać, bo przecież te diety, fałdki i inne tam… smakołyki! W środku ludzi troszkę, ale bez przesady. Nikt się nie bije, nikt jednak nie wyrywa se niczego z łap.

Spokój, cisza, mało sympatyczna obsługa. Może niemiecka?

img_9041-3

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Pan Tealight i Klechdy Wyspowe… została wyłączona

Pan Tealight i Latarnia Ciemności…

„Bo byli tacy, którzy chcieli się zagubić i pozostawać w onym zagubieniu.

Bo byli tacy, którzy odmawiali szczęśliwych powrotów, ale jednak wciąż pragnęli, by ktoś na nich czekał. By ktoś jednak, by było jakieś wyjście, jeżeli zmieniliby zdanie. By zwyczajnie mieć furtkę, rozwarte wrota gdzieś bliżej niż ino w Zaświatach, by wiecie… móż po prostu podjąć drogę z powrotem, ale… nie chcieli się do tego przyznawać. To właśnie dla nich świeciła Latarnia Ciemności. Całkiem niewidzialna, ale jednak możliwa do zauważenia. Całkiem mało odblaskowa, pozbawiona lusterek, ogni i wszelakich lampionów, ale… świecącą. Czernią, a może raczej ciemnością? Nie niczym, tylko po prostu tym, co było inne. Co nie pozwalało się wytłumaczyć, ale każdy wiedział o co chodzi, co nie miało definicji, ale tliło się w załomach wszystkich wspomnień.

Bo byli tacy…

Świat w końcu ma w sobie tyle żyjątek, umarlątek niedokończonych i wszelakich bytów, że musiał stworzyć dla każdego coś. Dla naprawdę każdego. I dlatego razu pewnego narodziła się Latarnia Ciemności o imieniu Bazylia. Narodziła. Nikt jej nie zbudował, nikt jej nie postawił, nikt nawet jej nie wkręcił żaróweczki, czy pomalował pasków. Narodziła się z… no właśnie, tego nikt do końca nie wie, ale się narodziła…

… oczywiście na Wyspie.

Na wszelki wypadek.”

(„Sklepik z Niepotrzebnymi” Chepcher Jones)

img_1562-4

Z cyklu przeczytane: „Super Hero High” – … jak na razie dwie książeczki. Do tego oczywiście laleczki, wiecie, lekko przerażające figurki i cały ten szał.

img_7243

Tak, całkiem możliwe, że tego nie rozumiem, w końcu ja fiksowałam w tym wieku na punkcie Winnetou i raczej nie było do tego gadżetów. Były te dziwne filmy, ale ja szalałam tylko książkowo.

img_7242-3

Mniejsza…

… oto opowieści o szkole i zwyczajnych niezwyczajnie dziewczynach. Wiecie, niby bohaterki w przyszłości, a tak naprawdę mają teraz zwyczajne, proste problemy z rodzicami, dziadkami, borykają się z brakiem bliskich albo ich nadmierną opiekuńczością i tyle. Nic nowego, tylko one hamerykańskie nazwy, działające mi dziwnie na nerwy, rażące w oczy. Nic nowego, całkiem nihil novi i video!

Ekhm, a taki żarcik!!!

Książeczki wiecie, dla niewymagających, dość ograniczonych w wyobraźni sferach, nader wczesnych nastolatków. Albo i odrobinę młodszych? Nie wiem… przyznaję, że po prostu dla mnie to nardzo słabe opowieści, ale mają laleczki, może więc to jest ich siłą? No i oczywiście wydanie: twarda okładka, ładna czcionka i zdobienia brzegów kartek, trzeba przyznać, że wydanie niezłe!

img_7241-2

A idę…

Wieje wciąż, ale przecież no kurna nie da się tak siedzieć w domu. Nie da się. Trzeba wyleźć i umęczyć kości. Zresztą ostatnio mam tak silnie dość internetów, że nie macie pojęcia. Nie ma w nich ciekawego, serio! Ostatnio doszłam do tak dziwacznego wniosku i to spoglądając na dziwnie manipulatorskie artykuły naukowe. Nosz kurcze no! Ludzie, czyżbyśmy serio byli tacy nudni i totalnie powtarzalni…

Kurcze, niby natura jest też powtarzalna, no i Wyspa jest… wiecie, ciagle te same pory roku, a w drugiej połowie października oczywiście czas panowania dyni w Gudhjem, wszelako lekko dziwnie wilgotny słomiany labirynt i pustka. Cudowna, niesamowita, oszałamiająca mnie pustka. Czas, w którym włażę na moją ukochaną, cudowną i niesamowitą Szarą Mrówkę i… nie ma tam nikogo poza mną, kurhanami i stojącymi głazami i oczywiście drzew poszumem i wybrzeżem w oddali i jeszcze domkami gdzieś w oddaleniu…

Chmury są, ale nic to.

Wieje…

… kurna trzeci tydzień wieje, nie mam pojęcia gdzie się podziały liście. Serio! Zielone zostały zdarte z gałęzi, a jednak nie ma ich na ścieżkach, nie ma na poboczu, nie ma na drodze, więc kurna gdzie one są? Gdzie moje grzebanie się w szelestach i poszumach, gdzie te kolory, gdzie one wszelakie, cudowne nieporządności? No gdzie? Czy jest jakieś miejsce na Wyspie, kurcze, gdzie one się zebrały, piją gorącą czekoladę, herbatę i kawę i zagryzają chłód brałnisiami? No kurcze dobra, może i jest takie miejsce, ale gdzie? Czy można się tam dostać, czy pozwolą, a może jednak strzegą ich pąki wszelkich rzepów? Wiecie, tych czepliwych i wysokie jeżyny, które oczywiście w tym okresie kolą najmocniej? Naprawdę najmocniej, przetestowałam to empirycznie!

Wieje…

A jednak wczoraj było trochę słonka. Chwila może, ale w końcu odrobinę dłuższa, nie trzy sekundy, ale prawie godzina, no dobra, z przerwami, ale jednak…

img_1239-2

Idzie sobie człowiek, a nagle jak mu nie pizg… znaczy coś mu nie pierdy… znaczy nie przeleci przed nosem. Coś niczym lekko większe bączki, wiecie, coś na kształt raczej buzujące mikrochmurki, niż zwierzaczka. Może i jakaś cholerna nowoczesna ustrojstwowość? Może i coś na kształt onych maszyn, co to bidulki pszczoły mają zatrzymać? Może i kosmici? A może ktoś mnie śledzi i wiecie, drony zaczęli już robić w takim rozmiarze?

Może?

A nie…

… bo oto opadło mnie stadko rudzików. Nosz namnożyli się kolesie i kolesiówy nieźle. Piękności takie z tymi klatami pomarańczowymi, tymi pióreczkami w lekko żółtawej szarości, tymi uśmiechami, dzióbkami, uszkami… a nie, o oczki mi chodziło, kurcze, o oczki, jakie uszki!!!? He he he!

Latają dookoła mnie jak szalone, a może postrzegają mnie jako wiecie, intrygujący pojemnik na zimowe zapasy? Ino wypchać ją ziarnem i robakami i już. Jeden to wylądował mi przy bucie i stoi.  I się nie rusza i kurcze… gapi się na mnie. Ja ze zdziwienia oczywiście też szaleję, bo ni podnieść aparatu, ni wiecie, zagadać. W końcu zaczynam się poruszać, a on nic, a oczywiście jebany aparat nie łapie ostrości. Całkiem odmawia pracy, pewno też się zagapił na ptaszka… no dobra, w końcu dochodzimy do porozumienia i oczywiście ptaszek odlatuje. Na szczęście tylko na chwilę… piękny jest. Wiatr trochę mu miesza one pióreczka, stroszy go, a rudzik i miny robi. Wiecie, przekiwuje ten swój łebek i rzuca mi to spojrzenie: kobieto strzelaj one foty, bo ja sławny chcę być, a żona na robala czeka! I jak już człek myśli, że kurcze koniec tej ptaszności…

Opada go stadko całkiem wypoczętych już mysikrólików zwyczajnych!!! Znaczy fuglekongernów po naszemu! Pewno przez te pozłotkę na czubku łebka. Kurcze, ale być opadniętym przez taką moc ptasięctwa było niesamowite. Takie są ruchliwe, bardziej niż pszczółki, bardziej niż one chmurki robinowe, bardziej…

img_1249

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Pan Tealight i Latarnia Ciemności… została wyłączona

Pan Tealight i Mucha Samobójka…

„No połkła no.

Nie da się tego ukryć, zresztą na lekarzy trza będzie wydać tyle, że już Ojeblikowi – małej, uciętej główce, łepetyna pękała. Pan Tealight jak tylko usłyszał co się stało, to wiecie, od razu wyciągnął większy kubek na herbatę, potem zdecydował się na termos i umknął do lasu… na chwilę dla siebie. Tak po prostu. Nie, no wcale nie uciekał od odpowiedzialności, czy czegoś tam, on zwyczajnie musiał. No był zajętym osobnikiem, miał swoje sekrety i wcale, ale to wcale nie chciał odbekiwać Wiedźmy Wrony Pożartej.

Wcale a wcale!

Wszystko zaszło w Małym Porcie, tym samym, w którym Syrenice se włosy zwykle myły i modelowały i zaplatały wodorostami, bo tam spokojniej jakoś, i gdzie jeszcze dochodziło do seksualnej wymiany łusek. Wiecie, takie tam dziwne sprawy syrenicowe… ekhm, Te sprawy. No to właśnie tam. Tam, gdzie zwykle sypiają te najbardziej kolorowe łódki, no i gdzie morze mieni się wszystkimi barwami tęczy, bo bardzo lubi eksperymentować z barwami swej powierzchni… i gdzie dni się potrafią srebrzyć. No tam, właśnie tam, na kamiennym występie, robiąc kolejne zdjęcie, chyba numer pięćset osiemdziesiąt… albo coś obok tego… tam właśnie, w wietrzny dzień, gdy słonko na chwilę wylazło zez chmur zaparkowała w wiedźmiej otwartej twarzy… mucha.

Największym świństwem było to, że zaparkowała bez proszenia, biletu, wiecie, ni się nie zapowiedziała wcześniej, ni nic. Nawet zresztą chyba bagażu nie miała. Tak ot zwyczajnie, może i była na gigancie, może i wszelako uciekała przed prozą życia, bo z rymowaniem miała problemy, może… A Wiedźma Wrona ją połkła. No odruch taki ma, jak wsadzają, to połyka i tyle. Może i z przestrachu, może i z jakiejś atawistycznej potrzeby białka? A kto ją wie? Teraz przecież jest w takim szoku i beka muszymi flakami, więc nikt nawet się jej nie spyta, czy ma być kremacja, czy jednak pochówek szkieletowy. Znaczy jeśli się uda, wiecie… jak to w ogóle jest z muszymi zezwłokami?

I jak wydobyć je z niejedzacej mięsa wiedźmy?”

(„Sklepik z Niepotrzebnymi” Chepcher Jones)

img_0323

Z cyklu przeczytane: „Atlantydzka zaraza” – … tom drugi. Tom środkowy trylogii, która nie tylko podnosi temat Atlantydów, kosmitów – twórców naszej cywilizacji… no wiecie, wszystkiego tego, co opisywał Däniken i jemu podobni. Ot jednej z hipotez, bo przecież w nauce o to chodzi, by zadawać pytania…

Tom pierwszy pozostawił nas w tak dziwnym, właściwie nierozwiązywalnym miejscu, że… no nie, nie mogę powiedzieć jak, ale oczywiście autor nie wymordował głównych bohaterów. Zresztą, widać w opisie, więc żadnej tajemnicy nie zdradzam, może poza tą, iż to Immari wygrywają, a zaraza jest tak naprawdę czymś więcej. Na szczęście… ech, kosmici są wśród nas. No, może nie do końca?

Jak w poprzednim tomie masa rwanych scen, które mnie wkurzają strasznie, masa niedopowiedzeń, których jednak brakuje, masa… kurcze, no z jednej strony przegadanie, z drugiej brak info, a jednak wciąga moją archeologiczną duszę. Po prostu tak jakoś. Pozwala zadać nowe pytania, ale jakoś nie, no za nic nie mogłam polubić głównych bohaterów. No wprost… wkurzają mnie i chyba ich nie cierpię, ale… Ale sama powieść wciągnęła mnie i mocno pokręciła. Naprawdę. Bo przecież… fajnie tak pogdybać.

I teraz… jak to się skończy?

img_7244

Na zewnątrz szaro.

Rzadko się to zdarza, a jednak… może dlatego mnie tak fascynuje. Ten układ chmurek, one paseczki szarości, grafitów, wszelkich burości, ale i dziwnie agresywnych błękitów i niebieskości, a potem… nagle wszystko się rozłamuje, rozdziera i pojawia się słońce. Nie wiadomo skąd, nie wiadomo dlaczego.

Ale się pojawia… na sekundę, chwilę i moment…

Poza tym nadal wieje.

No wiecie, wiater wieje. I zielono wciąż i zdaje się, że mimo onych maleńkich popadań nadal kurcze sucho. A poza tym, to w wodzie z Hasle jednak znaleźli bakterie coli i wcale nie mówimy tutaj o pepsi. Czyli jest kupa no. Kurcze, mam nadzieję, że nie rozwinie się to w coś gorszego, no i nie ucierpią na tym te ptaszki, wiecie te maciupkie, co to na południe przelatują sobie i umęczone zahaczają o Wyspę. I wiecie, takie zdrętwiałe i zmartwiałe umykać muszą przed cholernymi kotami… znaczy chodzi o mysikrólika zwyczajnego. Wiecie, małego kolesia z takim punkiem, znaczy czubem na łepetynce. No włochany taki cudowny! A na główce pomarańczowy paseczek otoczony czarniawymi. Nosz wygooglajcie sobie, warto bo słodziak straszny!

No tak no.

Kocham ptaszki.

Nasze dwa rudziki, rządzące się w żywopłotach na przeciwko siebie stojących mają się super. Za nic nie wiem czy to dwaj panowie, panie, czy jednak parka po rozwodzie, co to nie chce razem już mieszkać, ale wiecie, wciąż coś do siebie czują, no i jakoś wolą mieć siebie na oku i jeszcze żyć bez siebie nie mogą, ale linia demarkacyjna, której żadne nie przekracza… wciąż jest na trawniku. Rudzik z prawej strony żywopłotu siada na doniczkach z poziomkami, których wybarwione na rdzawo i karminowo-bordowo liście cudownie współgrają z jego kolorami. Ten z lewej znowu woli donice z brzózkami. Jakoś tak… a pośrodku ja.

Szpieg z krainy… kleszczowców. Z aparatem w trzęsących się dłoniach staram nie oddychać i nie myśleć o tym, że strasznie chce mi się siku!!!

img_0339-3

Gdy człowiek wisi nad laptopem, a jednocześnie czuje na sobie spojrzenie okna i tego szarego świata za nim, uświadamia sobie… że to serio całkiem niesamowity jest świat. Świat, który mówi: zostań w łóżku, pozwalam ci! He he he, mówi nawet całkiem głośno, ale człek już głuchawy!!!

Albo kiepsko wychowany, czy coś?

Gdy tak wieje i duje, to kurcze trzeba przyznać, iż rozumiem tych, co nie potrafią żyć na Wyspie. Którzy rezygnują… wiecie, przyjeżdża ktoś latem, marzy się mu, więc zostaje. Stać go, uświadamia sobie po jakimś czasie, że na niewiele go stać, na dodatek wynajem mieszkania to koszmar no i jeszcze… lato się kończy i jakoś nie potrafi się odnaleźć w tym, co tak kocham… pustce ludziowej. W spacerowaniu po ścieżkach i chodniczkach i zwyczajnym niespotykaniu ludzi. Bo sorry, ale wakacje – tutaj zwane sezonem najwyższym… trwają krótko i ona pustka, pozamykane sklepy, samotność, może wielu dopiec. Zresztą, niedawno dowiedziałam się, że Gudhjem to miejsce depresyjne, a nasza wyspowa stolyca to już nie. Ech… jakoś tego nie widzę, ale…

… może wiekuiście depresyjni tak mają?

Może?

Kocham oną pustą Wyspę.

Wiecie, taką dziwnie niedoludnioną, pełną pozamykanych okiennic i nieoświetlonych okien. Wyspę, która jeszcze na tydzień ferii się lekko obudzi, a potem już będzie tylko śnić i drzemać i czasem coś przegryzie, bo to przecież kobieta, bez czekolady długo nie wytrzyma. Może właśnie w czekoladerni tej naszej z Gudhjem, gdzieś w piwnicach o słonych ścianach, skitrała sobie tonę tabliczek, zestaw pienistych kulek i oczywiście wszelakich tam innych słodkości?

Może?

img_0344

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Pan Tealight i Mucha Samobójka… została wyłączona

Pan Tealight i Używki…

„No ćpał no.

Czasem życie nie da się tak na trzeźwo, albo wiecie, ino na powietrzu świeżym. Bo choć i ono smakowe, lekko słonawe jak zawieje, to jednak się nie da. No nie da się bez onych używków, a i czasem łatwiej się na nich lata… Znaczy zaraz, po nich się lata. No wiecie, po spożyciu i czasem nawet bez miotły, ale pamiętajcie o długich gaciach i serio przydają się rajstopy! Uwierzcie mi!!!

Ale ćpał.

Zwyczajowo ćpał to, co całkiem nie jest jeszcze zakazane. Wiecie, grzybki jak grzybki, porosty i te malutkie szare lasy, mikro całkiem i jeszcze te zielonkawe ludziki, co wyglądają jak żelki, ale bardziej krzyczą, gdy się je ściska zębami. Ale serio, krzyczą tak z radości i w całkiem całości wychodzą potem oną drugą stroną! Naprawdę!!! Nic im się nie dzieje, czysta ekologia, ale… bierze się je zwykle na wielkim potrzebowym haju, więc wiecie… można przecież trafić na te, które wyszły już z ciebie kiedyś, które miałeś już w sobie i które, znają cię od podszewki.

Właściwie, to dlaczego zwie się to ćpaniem? No dlaczego? Przecież bierzesz z potrzeby pewnej, nie ino z rozrywki, choć i rozrywka jest potrzebą, więc… ćpanie… „jeść łapczywie, jeść bez popijania, brać narkotyki”. Może więc, może nie do końca wszystko jest takim, jakim się zdaje? Może? W końcu garść ziół, to nic złego, roślinka, troszkę proszków, kompociki, wszelkie napary… przecież, gdy jest się Przedwiecznym, Powiecznym oraz wszelako Tuwiecznym, to nie można, nie da się tak na całkiem trzeźwo. Choć syropik być musi, by coś w duszy się rechotało potępieńczym rechotem.

Mniam… syropik!”

(„Sklepik z Niepotrzebnymi” Chepcher Jones)

img_9112

I znowu jedzonko.

Tak jakoś się zrobiło, że dzień po dniu, ale nic to przecież, nic złego. Te pozycje wybrałam sama, sama za nie zapłaciłam. Zresztą, bez urazy, ja zawsze sobie sama płacę. Dzięki temu jak mi się nie podoba, to wiecie, mogę o tym mówić nie srając po gaciach z przestrachyu, że… A właśnie. Mała anegdotka. Dawno, dawno, dawno temu, gdy właściwie internety to wiecie przez telefony były i tak dalej, popełniłam recenzję na Merlin.pl, za którą dostałam opierdol od Autorki onej książki – debiutu! Bo widzicie, czasem nieładnie mieć własne zdanie widać, a może jednak…

Może jednak nie tak powinno być?

img_7248-2

Na Wyspie znowu afera i to całkiem mało śmieszna. Podobno wykryto w wodzie z Hasle jakieś bakterie, więc przymusowo osobnicy z Hasle i okolic muszą gotować wodę do spożycia i mycia ząbków. I to, nie żeby ino gotować… ale raczej gotować wodę w garze przez co najmniej 5 minut, a w czajniku to kilka razy!

Wczytując się w dość lakoniczny artykuł w naszej jedynej i słusznej gazetce, z jednej strony wyczuć dało się przerażenie, a z drugiej… no kto nie podaje nazwy bakteryi? No kto? Nosz kurcze blade no! I co, jeśli nie każdy czytał gazetę? Co? Zajrzycie im tam do domów, czy jednak opadnie na nas dżuma jakaś cholerna? No nie wiem, ale trochę mocno to straszne, bo w Danii wodę ciągnie się normalnie z kranu. Znaczy wiecie, jeśli przychodzicie do kogoś w gościnę, to dostaniesz kranówkę, gdy o nią poprosisz. Żadne tam wody naiwne, żadne tam smakowe, zwyczajna kranówka. Zresztą, sama pociągam nawet pod prysznicem. Bo ona taka smaczna… Przyzwyczajenie od razu ciągnie Tubylca do zlewu. No jakoś tak, więc to całe gotowanie… ech, cienko to widzę. Ale… jeżeli nie ugotują, to co? Posrają się ino, pawia puszczą, czy jednak kurcze coś gorzej?

I co z oczyszczalniami?

Ech, powiem wam, że trochę to wszystko dziwne. Niby mamy inny wodociąg, ale jednak nagle dziwnie człek spogląda na tą krystaliczną mokrość. Tak z większym przerażeniem, z jakąś obawą taką. Nagle to, co jest zwyczajne, winno być zawsze dostępne – choć człek wychował się w czasach, w których często wody nie było i zapindalać trza było do studni sąsiadów z nader daleka… to jednak. To dziwne to jest. Powiem wam szczerze, że serio atawistyczny lęk się w człowieku rodzi, gdy nagle uświadamia sobie, że bez wody, jedzenia i powietrza, to se w Fejsa nie popinkala.

Bez wody się nie da.

A kurcze, przy tych marnych opadach, to nie pociągniemy przecież z morza? Tak wiem, można odsalać, ale jednak… to wciąż nie to. Co, rosę mam zbierać. kurna Bear Grylls ze mnie, czy co?

img_7315

Jesień…

Jak najbardziej jesień, ale przez te wszystkie wietrzności, to wiecie, raczej nic z tego. Raz chłodno, raz trochę cieplej, dziwne to wszystko. Ni to słotna, szara jesień, ni to kolorowa choć za chmurami, ni to… dziwnie jest.

Ale czasem da się tak wpadnąć w międzychmurny czas. Jakoś tak się udaje. Skacze człek, czeka, cyka foty, a potem klnie, a potem modli się, a potem wyzywa znowu… no chmury one, które słonko schowały. Bo to ono jesienne światło na Wyspie, ono światło pomiędzy chmurami, to łączące w sobie ciężkość przedburzową i oną niskość zimowego promienia, jakoś tak… czaruje. Czyste jest takie, wyraziste, jakoś tak. Takie to wszystko jest wtedy niesamowite. Szczególnie na plaży wygładzonej przez pływy sztormowe, na której wilgotności odbija się oczywiście ono chmurzane niebo, jakby… wszystko zamieniło się stronami, jakbyśmy nagle stąpali po niebie…

A na morzu trzy łabędzie.

Na pierwszy rzut oka, choć moja znajomość rozpoznawania płci u ptactwa wiecie, mierna jest i ino bazuje na wielkości i ubarwieniu, no ale… na pierwszy rzut oka to są to mama, tata i oczywiście ono Brzydkie Kaczątko. Dziwnie dostojne, ale w tym rejonie świata oczywiście musi być Andersenowe! Oczywiście na falach. Fale one zwierzaczki bujają, a one zwierzaczki w czasie bujania się posilają i ino takie kuperki podskakują na niewielkich bałwanach. I może i słabo się robi człowiekowi, ale jednak one dzióbki czerwone, ociekające wodą z jakimiś tam wodorostami… takie to niesamowicie tanecznie. Baletowe nawet… choć z tym szaraczkiem i rokowe może?

Nie mogę się napatrzeć na Wyspę.

Po prostu jest to niemożliwe. Codziennie, ranek w ranek, spoglądam przez okno i sprawdzam, czy ona wciąż tam jest. Można to uznać za OCD, można i zrzucić na karby depresji, ale to robię. Sprawdzam… bo wiecie co, to wszystko może się okazać snem i to tym, z którego właśnie się obudziłam i… No dobra, czas na leki, co nie? I na obserwowanie szarości za oknem, onej jesiennej, która akceptuje zjedzenie czekolady, wypicie czegoś wrząco-tłustawego i oczywiście jakieś ciasteczko. I więcej spania i może jeszcze… grubsze skarpety?

img_9042

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Pan Tealight i Używki… została wyłączona